Saako koulussa ottaa lisää ruokaa?
Lisää kouluruokaa? Kyllä saa!
Koulussa on mahdollista ottaa lisää ruokaa. Muista kuitenkin lautasmalli, jotta saat monipuolisen ja terveellisen aterian myös lisäannoksella. Hyvään ruokailurytmiin kuuluu myös kiinnittää huomiota ruoan määrään ja laatuun.
Koulun ruokala: lisäruokaa sallittu?
Joo, meillä ainakin sai ottaa lisää ruokaa koulussa.
Muistan, et joskus yläasteella (olisko ollu 2008?) meijän ruokalassa oli joku ihme “kaikki mitä jaksat syödä” -päivä.
Se oli ihan hullua! Jengi veti vetona, kuka saa eniten lihapullia. Ite taisin syödä kuus lautasellista makaronilaatikkoa.
Lautasmalli oli vaan vitsi silloin, kukaan ei miettiny mitään vihanneksia.
Saako koulussa ottaa kuvia?
Joo siis meidän koulussa ainakin saa ottaa kuvia. Otin just viime viikolla kuvan matikan tunnilla taululle piirretystä kuvaajasta. Opettaja ei sanonut mitään. Puhelimet kyllä piti laittaa äänettömälle. Tää on Mäkelänrinteen lukio, Helsinki. 2023.
Olin tosi helpottunut kun sain ottaa kuvan. Olisin unohtanut kaiken muuten. Mulla on tosi vaikeuksia muistaa kaavoja. Kuva auttaa!
- Kännykät äänettömälle.
- Kuvien otto sallittu (ainakin meidän koulussa).
- Opettajalta kannattaa kysyä varmuuden vuoksi.
Ja tosiaan, koululla on kameroita käytävillä, se on ihan normaalia nykyään. En oo kyllä varma, onko luokissa kameroita. En oo ainakaan huomannut.
- Kameravalvonta käytävissä.
Henkilötietolakijutuista en oo varma, en jaksa välittää niistä. Eiköhän koulu hoida ne. Otetaan kuvia kavereistakin, ei niistäkään oo kukaan valittanut.
- Kavereista kuvia.
Meidän koulussa on vähän outo sääntö, että ei saa ottaa kuvia ruokalassa. En tiiä miks. Ehkä ne haluaa, että ruoka näyttää aina hyvältä. No joo, eihän se aina hyvältä näytä.
- Ruokalassa kuvaaminen kielletty.
Miksi kouluruokaa pitäisi parantaa?
Kouluruoan parantaminen on tärkeää, koska se vaikuttaa moniin asioihin:
-
Terveyteen: Laadukas ruoka tukee oppilaiden kasvua ja kehitystä. Aliravittu oppilas ei opi optimaalisesti. Mieti, mikä ero on sillä, syötkö roskaruokaa vai kotiruokaa.
-
Oppimiseen: Hyvä ruoka parantaa keskittymiskykyä ja muistia. Huono ruoka aiheuttaa väsymystä ja levottomuutta. Aivothan tarvitsevat polttoainetta!
-
Tasa-arvoon: Ilmainen kouluruoka on monelle lapselle päivän ainoa lämmin ateria. On epäreilua, jos se on huonoa. Se on pohdinnan arvoinen asia.
-
Ympäristöön: Kestävästi tuotettu ruoka on ympäristöystävällisempää. Kouluruoan valinnoilla on suuri merkitys. Isoja määriä kun kulutetaan!
-
Kulttuuriin: Kouluruoka voi opettaa uusia makuja ja ruokakulttuureita. Se avartaa maailmaa. Miksei tarjolla voisi olla vaikka vietnamilaista pho-keittoa?
Ja hei, kuka haluaa muistella kouluaikaa pahan ruoan kautta?
Paljonko kouluruoka maksaa per oppilas?
Kouluruokailun hinta? No, 2,80 euroa päivässä, niin kuin joku siellä virkamiesmaailmassa väittää. Onko se sitten totta? Olen hieman skeptinen. Muistatko lapsuuden koululounaan? Se oli kuin taidetta – makua mieluummin puuttui kuin että sitä olisi ollut liikaa. Nykyään 2,80 eurolla saa kai sitten jotain syötävää? Tuskin mitään gourmet-kokemusta.
- Keskiarvo on harhaanjohtava: Maaseudun ja kaupunkien välillä on varmasti hurja ero. Helsingin keskustan kouluissa hinta on varmasti korkeampi. Onko joku laskenut niitä makkarapihvejä ja kiekkokakkuesiintymisiä keskiarvoon?
- Hintakilpailua?: Olen kuullut tarinoita kouluruokaloiden säästötoimenpiteistä, jotka ovat… hmmm… kekseliäitä. Ehkä 2,80 euroa sisältää myös ne mystiset “kasvissoseet”, joiden sisällä piilee tunnistamaton ainesosa?
- Makuasia: Maailmassa on enemmän kuin yksi maku. Se, että minä pidän enemmän pizzaperjantaista kuin “terveellisestä” salaatista, ei tarkoita, että hinta olisi oikeudenmukainen.
Toivottavasti 2,80 euroa riittää johonkin enemmän kuin vain hiilihydraattien ja sokerin täyteen lataukseen. Ehkä jopa jotain ravintoa löytyy sieltä. Ehkä.
Miten lasketaan ruoka-annoksen hinta?
Siis, ruoka-annoksen hinta… Miten se nyt menikään? No, ekaks lasket yhteen kaikki ne kulut.
- Raaka-aineet, tottakai! Esimerkiks jos laitat tomaattia 20 sentin edestä ja jauhelihaa eurolla, se on jo 1,20e. Tarkkana määrien kanssa ja että saat oikeat hinnat.
- Sit se kokin palkka. Tai se aika mitä ite käytit. Jos kokki saa vaikka 20 euroo tunnissa ja tekee 10 annosta tunnissa, niin se on 2 euroa per annos. Paitsi että, siis joskus menee enemmän aikaa… vaikeeta.
- Ja vuokra! Jos sun ravintolan vuokra on vaikka 2000 euroa kuussa ja teet 1000 annosta, niin se on 2 euroa per annos. Mutta jos oot kotona, eihän sitä tarvi laskea. Paitsi ehkä sähköä?
- Sähkö ja vesi ja kaikki muut jutut. Jos ne on yhteensä 500 euroa kuussa ja teet 1000 annosta, se on 0,50 euroa per annos. On se hurjaa, että sekin maksaa!
- Muista se voittomarginaali. Haluuthan sä jotain tienatakin? Jos haluat vaikka 20% voittoa, niin lasket sen päälle. Esimerkiksi, jos annoksen hinta on 5 euroa ja haluat 20% voittoa, niin lisäät siihen euron. Sit se on 6 euroa.
Ja lopuks… jaat ne kokonaiskustannukset sillä annosten määrällä. Mut siis, joskus sitä vaan arpoo sen hinnan. Koska se on loppujen lopuks vähän fiiliskysymys myös, hehe.
Paljonko 4-henkinen perhe ruokamenot?
Ruokaostokset. Kallista! 889€ nelihenkinen perhe. Huhhuh. Meillä menee… no en tiedä. Seurata pitäis. Lapset syö paljon. Teini-ikäinen varsinkin. Jääkaappi tyhjä aina. Maitoa menee litratolkulla.
- Maito.
- Leivät.
- Hedelmät.
- Liha kallista.
Miten saisi pidettyä ruokakulut kurissa? Oisko jotain vinkkejä? Suunnittelu varmaan tärkeää. Ja sitten ne heräteostokset. Niitä pitäis välttää. Aina tarttuu jotain mukaan. Karkkia lapsille. Itselle sipsiä.
10 ja 14 vuotiaat. Kasvavat koko ajan. Tarvii energiaa. Eli ruokaa. Paljon ruokaa. Ja sit viel harrastukset. Niissäkin menee rahaa. Bensaa auton tankkiin. Ja sit viel ruoat päälle. Ei oo helppoa.
45-vuotias 239€. 65-vuotias 217€. Ikä vaikuttaa. Vanhemmat ihmiset syö vähemmän? Vai tekevätkö edullisempaa ruokaa? Pitää miettiä mitä ostaa kaupasta. Helppo ostaa valmiita ruokia. Mutta kalliita. Tekis mieli joskus vaan tilata pizzaa. Tai ostaa sushia.
Paljonko ne maksaa? Pizza varmaan 20€. Sushi enemmän? Ei aina jaksa kokata. Väsyttää töiden jälkeen. Helppo ratkaisu, mut kallista. Pitäis varmaan opetella uusii reseptei. Ja sit viel ruokahävikki. Sitäkin pitäis vähentää. Hedelmiä menee pilalle. Leipää kans. Pitää syödä ne ennen ku vanhenee.
Miten käyttää vähemmän rahaa ruokaan?
Yö on pitkä ja ajatukset sekavia. Raha…ruoka… aina sama kierre. Miten ihmeessä selviää?
-
Itse tehty on paras. Tiedän sen, mutta aina se ei onnistu. Viime viikolla tein iso satsin lohta ja perunoita, riitti kolmeksi päiväksi. Säästyi ainakin kymppi, ehkä enemmän. Toki se vaati aikaa, mutta arvaatteko mitä? Se oli rauhoittavaa.
-
Pakastin on ystävä. Pakastimesta löytyy aina jotain. Vanhat marjat, lihapullia, jäätelöä josta jo puolet on sulanut… No, siitäkin jotain irtoaa. Mutta se yllätysvieraiden varalle tehty pakastepizza… Se on edelleen siellä, vuoden vanha. Se oli huono idea.
Nyt olen ihan väsynyt. Mutta tämä ajattelu… se on yhtä raskasta kuin se ruoanlaittokin. Kellonaika on jo 2:17 ja olen nälkäinen. Pitää kai kaivaa se jäätelö esiin. Mutta ei, pakastepizzasta voisin ehkä tehdä ensimmäisen kerran jotain käyttökelpoista.
- Suunnittelu on avain. Tänään yritin suunnitella ruokaa viikolle. Kirjasin muistiin mitä kaapissa on ja mitä tarvitaan. Luettelo näyttää hyvältä, mutta onko se toteutettavissa? En ole varma. Mutta yritän. Ehkä se auttaisi.
Se pakastepizza ei oikeasti ole syötävää enää. Pitää heittää se pois. Se oli kuitenkin Kalliin puolivalmispizzan jäämiä viime joulukuulta. Ja siinä menee taas muutamia euroja. Nyt on pakko mennä nukkumaan.
Palaute vastauksesta:
Kiitos palautteestasi! Palaute on erittäin tärkeää, jotta voimme parantaa vastauksia tulevaisuudessa.