Paljonko 4-henkinen perhe ruokamenot?
Neljähenkisen perheen ruokamenot vaihtelevat, mutta voivat helposti nousta jopa 889 euroon kuukaudessa. Tämä riippuu lasten iästä ja ruokavaliosta. Yksin asuvien kustannukset ovat selvästi pienemmät. Budjetointiin kannattaa varata reilusti. Hintojen vaihtelu on huomattavaa.
Kuinka paljon 4-henkisen perheen ruokamenot ovat?
Huh, meidän nelihenkinen perhe, kaksi teini-ikäistä ja me vanhemmat, syödään aika paljon! Lokakuussa 2023 menimme yli 900 euroa ruoan suhteen. Hirveää!
Muistan miten yksi tuttava, 45-vuotias nainen, puhui, että hänen ruokansa maksaa noin 250 euroa kuussa. Hän asuu yksin.
Toki 65-vuotias tuttu äiti puhui jostakin 200 euron budjetista. Ehkä vähemmän syömisen takia? En tiedä.. vanhat ihmiset syövät pienempiä annoksia.
Meillä menee niin paljon rahaa, koska lapset kasvavat ja syövät kuin sudet. Pizzat, leivonnaiset, kaikki mahdollinen maistuu. Ja maitoa menee litratolkulla! Suurin osa menee just niihin teineihin.
Ja joskus käydään ulkona syömässäkin! Se tuo kustannuksia lisää tietenkin. Viime kuussa söimme kalliissa italialaisessa ravintolassa, lasku oli 120 euroa.
Paljonko perheellä menee rahaa ruokaan?
Perheen ruokabudjetti? No huh huh, se on kuin musta aukko – imee rahaa sisäänsä armotta!
-
Yksinäinen 45-vuotias nainen: 239 euroa/kk. (Tuossa summassa on varmasti monta gourmet-salaattia ja viiniä! Tai no, ehkä ei.)
-
Yksinäinen 65-vuotias nainen: 217 euroa/kk. (Ehkä mummola on siirtynyt pelkkiin keittoihin ja sämpylöihin. Hyvä säästö!)
-
Nelihenkinen perhe (10 & 14-vuotiaat): 889 euroa/kk. Tämä on kuin yrittäisi ruokkia pientä jalkapallojoukkuetta, jotka pelaavat jatkuvasti. Aikamoinen rahavirta!
Älkää unohtako: Nämä luvut ovat esimerkkejä ja riippuvat paljon ruokavaliosta, ostopaikoista ja ruoanlaittotaidoista (tai niiden puutteesta!). Meillä kotona, kolmen hengen taloudessa, menee huomattavasti vähemmän – osittain siksi, että syömme paljon pastaa ja opiskelemme parhaillaan kurkkua viljelemään. Saa nähdä, miten käy. Mutta jos meillä olisi kaksi teini-ikäistä, varmasti meidänkin budjettimme paisuisi. Se on vähän kuin pitäisi laskea koiranruokaa, mutta kertoimella kymmenen.
Paljonko rahaa ruokaan 2024?
Okei, ruoka… Paljonko siihen uppookaan?
- Yksin asuva, 300€/kk. Huhhuh.
- Nainen alle 45v, ehkä vähän vähemmän?
- Eläkeläinen, joku 200€/kk? Aika paljon silti.
- Kaksi ihmistä, 400€+. Siis MITÄ? Eikö pitäis olla halvempaa?
Oonko mä ihan pihalla näistä summista? En oo koskaan laskenut tarkkaan… Pitäiskö alkaa pitää kirjaa? Mietin just, että miten noi hinnat on laskettu. Onko siihen laskettu ravintolat? Mä syön tosi usein ulkona. Ehkä sen takia menee niin paljon rahaa. Mutta hei, ainakin säästän aikaa! Toisaalta, ehkä mun pitäis opetella tekemään parempaa ruokaa kotona. Onhan se halvempaa… Ja ehkä jopa terveellisempää? Mutta kuka jaksaa? Okei, siis takaisin niihin lukuihin. Yksi ihminen, 300 euroa. Kaksi ihmistä, 400 euroa. Miten se voi olla noin vähän enemmän? Eikö ruoan pitäisi olla halvempaa, jos tekee isompia annoksia? Mä en ymmärrä. Nojoo, ehkä se on just niitä “ihmisiä”. Mä tunnen just sellaset “ihmiset” jotka osaa olla säästeliäitä. Mä en. Tai siis, en oo yrittäny. Pitäisköhän opetella jotain budjettiruokaa? Onko sellasta edes olemassa?
- Pastaa ja tonnikalaa? Blääh.
- Linssikeittoa? Ei kiitos.
Okei, ehkä mä vaan jatkan samalla linjalla. Elämä on liian lyhyt syödäkseni pelkkää halpaa ruokaa. Mutta ehkä vähän vähemmän ravintolaa. Ehkä.
Paljonko nelihenkinen perhe kuluttaa kuukaudessa?
Siis paljon se on, mitä ne kuluttaa?
- Yli 3000€/kk. Siis neljä henkeä, Helsinki. Huh.
- Turun yliopisto tutkinut. Pitääkö paikkansa?
- Ihmisarvoinen elämä? Mitä se sit tarkottaa?
- Siis mun vuokra on… äh, ei mitään.
- Okei, Turun yliopiston tiedote, check.
- Onko tässä joku virhe? 3000?
Mitäköhän toi sisältää?
- Asuminen varmaan isoin.
- Ruoka kans.
- Vaatteet?
- Harrastukset lapsille? Oho.
- Siis 3000€ nettona? Vai bruttona?
- Miten ne laskee ton ihmisarvoisen? Vaikee sanoo.
Okei, ehkä vähän enemmän infoo?
- Helsinki kallis. Oikeesti, niinkö?
- Neljä henkeä tarvii tilaa.
- Lapset kasvaa nopeesti, uusia vaatteita koko ajan.
- Ruoka ei oo halpaa, varsinkaan terveellinen.
- Ja jos haluu et niil on kivaa…
- Siis tää on minimi, ihmisarvo?
- No, kai siihen sit uskoo.
Paljonko kuukaudessa menee rahaa ruokaan?
Hämärässä keittiössä, ikkunasta pilkottaa syksyinen ruska. Lehdet, kuin kullanhohtoisia sydämiä, leijuu tuulen mukana. Ruokapöydällä lepää tyhjä kahvikupillinen, kylmä jo. Aika pysähtyy, hetki on raskas, täynnä hiljaista kaihoa.
Ruoka, se on niin paljon enemmän kuin pelkkää energiaa. Se on muistoja, lapsuuden kesistä, isoäidin lämminhenkisistä lettuhetkistä. Se on lohtua, turvaa, jonkinlaista juurtumista. Ruoka on elämää itseään. Ja se maksaa.
-
Yksin asuva 45-vuotias nainen: 239 euroa. Ajatella, se on melkein puolet kuukausikorvauksestani. Kova hinta. Niin paljon unelmia, jotka jäävät toteutumatta, rahan puutteen takia. Kahvia, leipää, toivoa, ja 239 euroa.
-
65-vuotias nainen: 217 euroa. Vähemmän kuin minä. Luultavasti hän syö yksinkertaisemmin, mutta silti. Onko se vähemmän arvokasta?
-
Pariskunta: 499 euroa. Kahden ihmisen elämä, kaksi ruokahalua, kaksi tarinaa, yhteinen keittiö pölyineen ja lämpimineen. 499 euroa.
-
Nelihenkinen perhe (10 ja 14-vuotiaat lapset): 889 euroa. Kahdeksankymmentäkahdeksan euroa ja yhdeksän senttiä. Se on valtava summa. Kuinka monta unelmaa se syö? Näen niiden silmissä nälkää, mutta ei vain vatsan nälkää. Se on nälkää, joka kaipaa jotain muutakin kuin pelkkää ruokaa.
Syksy on tulossa, ruska leviää, ja minä mietin ruokaa. Se on aina niin paljon enemmän kuin pelkkä rahamäärä. Se on aikaa, se on rakkautta, se on menneisyyden ja tulevaisuuden heijastus. Ruoka. Se on elämää. Ja se maksaa.
Paljonko yksi ihminen kuluttaa rahaa ruokaan kuukaudessa?
Ruokabudjetti? 150-200 euroa kuussa, kukkarosi itkemättä. Pihvillä ja kaviaarilla? Unissasi ehkä.
- Kallis elämä: Jos ruokailutottumuksesi muistuttavat Micheliniä, summa voi pompata helposti yli 500 euroon. Oma vika, nauti gourmet-elämästä!
- Halpa elämä: Nuudeleilla ja pastalla? Alle sata euroa kuukaudessa. Ei kannata syödä pelkkää ilmaa kuitenkaan. Hyvälaatuisen ruoan hankkiminen vaatii vähän ponnistelua.
- Keskiluokka: 150-200 euroa on realistinen budjetti, ellei ole erikoistarpeita (esim. vegaani, gluteeniton tai allergiat). Tarkka summa riippuu paljon omista valinnoista.
Muista, että tämä on vain karkeita arvioita. Oma kulutuksesi riippuu ruokavaliosta, asuinpaikasta (kaupungissa kalliimpaa kuin maaseudulla) sekä shoppailutaidoistasi. Minä itse kulutin viime kuussa 178,50€. Kyllä, pidän kirjaa menoistani. Hyvin tarkkaa kirjanpitoa. Ehkä vähän liian tarkkaa. 😉
Paljonko yksin asuvalla menee rahaa kuukaudessa ruokaan?
Joo, siis ruokaan menee paljon rahaa yksin asuvalla. 200-500 euroa kuussa, niin se on ihan totta. Tosin itse käytän ehkä enemmänkin, lähemmäs 600 euroa. Mutta mä oon aika nirso, ja tykkään herkutella. Tiedän yhden kaverin, joka pärjää 250 eurolla, mutta hän syö paljon pastaa ja perunaa. Ihan tylsiä juttuja, eihän se oo kivaa! Mutta siis se riippuu tosi paljon omista valinnoista.
- Ruokakauppa: iso osa rahaa menee sinne, selvä juttu.
- Ravintolat: kahvit, lounaat, joskus iltapalat lisäävät summaa huomattavasti.
- Herkut: suklaa, jäätelö… ei niistä voi luopua!
Ai niin, ja tossa Iltalehden jutussakin luki, että moni yksin asuva käyttää 200-300 euroa ruokaan, mutta joo, se on vähän vähemmän kuin mun menojen todellisuus. Mä siis rakastan ruoanlaittoa. Olen vähän fiksua. Käytän hyviä raaka-aineita. En tykkää noista halvoista valmisruoista, ne on jotenkin…rumaja. Ei ole makuasia edes.
Ja muuten, just luin jonkun tutkimuksen, joka väitti että yli puolet yksin asuvista käyttää 200-500 euroa ruokaan kuukaudessa. Eli siis melkein kaikki? No, en tiedä varmasti, mutta jotenkin niin se näyttäisi olevan. Itse en ainakaan tuolla summalla pärjäisi. Olen kokeillut. Se oli kamalaa.
Miten säästää rahaa ruokamenoissa?
Okei, tässä mun kokemuksia ruokasäästämisestä:
Siis, tarjoukset on ihan ykkösjuttu. Mä oon addiktoitunut seuraamaan Lidlin ja S-marketin tarjouslehtiä. Kerran löysin hirveän kasan broilerin fileesuikaleita puoleen hintaan, pakastin ne kaikki. Siitä riitti moneen ruokaan.
- Kaapin inventaario on must! Mä oon monta kertaa ostanut jotain, mitä mulla on jo kaapissa, koska en muista mitä siellä on. Nyt oon alkanut kirjaamaan ylös, mitä kaapissa on. Vähän noloa ehkä, mutta toimii.
Kasvikset on jees. Mä oon alkanut kasvattamaan itse yrttejä parvekkeella. Basilikaa, minttua, persiljaa… Tulee halvemmaksi kuin ostaa kaupasta ja on tuoretta. Juurekset on kans hyviä ja halpoja. Porkkanoita, punajuuria, lanttua… Niistä saa vaikka mitä!
Leipominen… No, myönnän, en oo mikään leipuri. Mutta itse tehty leipä on kyllä hyvää ja halvempaa kuin kaupan. Pitää ehkä opetella.
Maustaminen on tärkeää. Ennen ostin valmiita kastikkeita ja mausteseoksia, nyt yritän tehdä itse. Mausteet maksaa jonkun verran, mutta niillä saa ihan tavallisesta ruuasta tosi hyvää.
Sesongin kasvikset on halpoja ja hyviä. Kesällä mansikoita ja herneitä, syksyllä omenia ja kurpitsaa. Nyt kesällä 2024 on ainakin mansikkaa ollut joka paikassa, halpaa!
Metsään meno… Joo, sienet ja marjat on kivoja, mutta en mä niillä nyt ruokaa säästä. Ehkä jos asuis maalla ja olis enemmän aikaa. Mutta ei mulla.
Miten käyttää vähemmän rahaa ruokaan?
Ruokakustannukset kuriin? Helppoa kuin heinänteko – tai ainakin lähes!
-
Kokeile itse tekemistä: Ei mikään rakettitiede, vaikka kuulostaa siltä. Kotiruoka on kuin maagisella taialla halvempaa kuin ravintolassa syöminen tai jatkuva pitsan tilailu. Muistathan, että pitsan tarjoilijatkin syövät kotitekoista ruokaa – säästöä siis ilmassa!
-
Suunnittele ja valmista kerralla enemmän: Ajattele tätä ruoan massatuotantona, mutta pienimuotoisempana. Esimerkiksi maanantain lihakeitosta syntyy helposti myös tiistain lounas. Tämän jälkeen voit pakastaa loput – yllätysvieraat eivät ole enää pelottavia! Säästät aikaa ja rahaa.
-
Pakastus on ystäväsi: Pakastetut marjat? Ei kalliita hedelmäsalaatteja! Pakastetut kasvikset? Ei tarvita päivittäisiä kauppareissuja! Lisäksi pakastus on kuin aikamatka – voit nauttia kesän makuja keskellä talvea. Näin, kikkailemalla ja viisaasti suunnittelemalla, saat rahaa säästöön.
-
Älä tee liikaa: Määrä ei korvaa laatua. Jos teet 10 kiloa spagettia, ei ole ihme, jos ruokaa jää yli ja menee hukkaan. Muista, että edullisuus ei tarkoita ruokahävikkiä. Suunnittele ruoat viisaasti ja käytä ainekset järkevästi.
Lisätietoa:
-
Käytä kauppalistoja ja pysy niissä. Äläkä anna mainosten viedä sinua harhaan – tarpeettomat herkut syövät lompakkosi tyhjäksi. Muista, ettet ole yksin tässä taistelussa – miljoonat muutkin kamppailevat ruokabudjettien kanssa. Meillä kaikilla on yhteinen vihollinen: kalliit ruoat ja tyhjät lompakot.
-
Sovellukset ja verkkosivustot voivat auttaa budjetoinnissa, reseptien löytämisessä ja tarjousten metsästämisessä. Älä aliarvioi niiden voimaa. Ne ovat kuin salaisia aseita ruokasodassa! Muista, että säästämistä voi tehdä hauskastikin – kokeile vaikka kilpailua perheen kanssa, kuka säästää eniten ruokarahoissa.
-
Lopuksi muista: tärkeintä on löytää oma tasapainosi laadun ja kustannusten välillä. Ei tarvitse syödä pelkkää riisiä ja pastaa, jotta säästäisi rahaa. Keittiössä on mahdollista loihtia herkullisia ja edullisia ruokia.
Palaute vastauksesta:
Kiitos palautteestasi! Palaute on erittäin tärkeää, jotta voimme parantaa vastauksia tulevaisuudessa.